Ebeveyn tükenmişliği gerçektir. İşte bu konuda yapabilecekleriniz

Peace Hug

New member
Çocukların sınıflarına, çalışanların ofislerine dönmesinin üzerinden birkaç yıl geçti. Restoranlarda kapalı mekanlarda yemek yiyoruz ve aile gezisi için uçağa binmekten çekinmiyoruz.

COVID-19, karantina, sosyal mesafe ve zorunlu maskeleme günlerindeki gibi hayatımızı aksatmıyor. Peki neden bu kadar çok ebeveyn hâlâ salgının doruk noktasındaymış gibi mücadele ediyor?

Ohio Eyalet Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'ndeki araştırmacılar tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir rapor, durumu iki kelimeyle özetliyor: Ebeveyn tükenmişliği.

Raporda şöyle açıklanıyor: “Ebeveynliğin baskıları, ebeveynin başa çıkma ve işlevsellik yeteneğini aşan kronik strese ve yorgunluğa yol açtığında buna ebeveyn tükenmişliği denir.” Bu durum, anne ve babaların “fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan bitkin hissetmesine ve sıklıkla çocuklarından kopmuş hissetmelerine” neden oluyor.

Haziran ve Temmuz 2023'te 722 çalışan ebeveynin katıldığı bir ankette, %57'si bu modern çağın hastalığına işaret eden semptomlar bildirdi. Bu, ankete katılan ebeveynlerin %66'sının tükenmiş olarak tanımlandığı 2021'in ilk aylarına göre yalnızca küçük bir gelişme.

Raporun yazarları, pratisyen aile hemşiresi Kate Gawlik ve üniversitenin sağlığın teşviki ve geliştirilmesinden sorumlu başkan yardımcısı ve sağlıklı yaşam baş sorumlusu Bernadette Mazurek Melnyk, ebeveyn tükenmişliğiyle mücadele eden kişilerin gerçekçi olmayan beklentileri karşılamakta zorlandıklarını buldu. Güzel bir tatil planlarken ve evlerini temiz ve düzenli tutarken çocuklarını onur listesine ve yıldızlardan oluşan bir spor takımına yönlendirmedikleri takdirde, aileleri ve arkadaşları tarafından yargılandıklarını hissettiler.

Bernadette Melnyk (solda) ve Kate Gawlik, mükemmel ebeveyn olma beklentilerinin çalışan ebeveynler arasında tükenmişlik, stres, kaygı ve depresyona nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koyan bir çalışmaya öncülük etti.

(Ohio Devlet Üniversitesi)

Gawlik ve Melnyk, bunların yanlış hedefler olduğunu söyledi.

Araştırma, bir çocuğun ders dışı faaliyetlere ne kadar çok dahil olursa, konsantrasyon sorunu yaşama, diğer çocuklarla kavga etme, özgüveninin düşük olması ve zihinsel sağlığının bozulmasına yol açabilecek diğer davranışları sergileme olasılığının da o kadar yüksek olduğunu ortaya çıkardı. .

Bununla birlikte, çocukların yapılandırılmamış oyun için daha fazla zamanları olduğunda ve ebeveynleriyle daha kaliteli zaman geçirdiklerinde bu risk faktörlerinin olasılığı azalmıştır.

Gawlik ve Melnyk, mükemmel ebeveyn diye bir şeyin olmadığının yanı sıra, ne kadar çok ebeveyn olmaya çalışırsanız çabalarınızın o kadar geri tepeceğini söylüyor. Ebeveynlerin tükenmişliği hakkında neler öğrendiklerini ve bunun üstesinden nasıl gelebileceklerini The Times'a anlattılar.

Sizi ebeveyn tükenmişliğini araştırmaya iten şey neydi?

Kate Gawlik: Pandemi sırasında ebeveynlerin tükenmişliği fikri gerçekten ilgimizi çekti. Başladığımda dört çocuğum vardı ve en büyüğüm ikinci sınıftaydı. Çalışmaya, ebeveyn olmaya, evde eğitim görmeye ve her şeye çalışıyordum. Her şeyi sürekli yapmak zorunda olduğum hissine kapılıyordum.

“Tükenmişlik” terimini duymuştum ama bunu hiçbir zaman ebeveynlikle ilişkilendirmedim. Bir gün “ebeveyn tükenmişliği” terimini duydum ve ben de öyle hissettim. Depresyon gibi değil, anksiyete gibi değil. Bu, ebeveyn olmakla ve her şeyi yapmak zorunda olmakla ilgili, çok odaklanmış bir tükenmişlik hissi.

O zamana göre çok daha iyi bir yerdeyiz. Bu, ebeveynlerin tükenmişliğinin de daha iyi olduğu anlamına mı geliyor?

Bernadette Mazurek Melnyk: İnsanlar pandemi bittiğinde her şeyin otomatik olarak düzeleceğini varsaydılar. Mevcut çalışmamız durumun aslında böyle olmadığını gösteriyor. İnsanlar pek çok insanın düşündüğü gibi hemen geri dönmediler.

: Bu yüzden şimdi bunu tekrar incelemek istedik. Daha önce yaşadığımız stres faktörlerinin aynısını yaşamıyoruz. Şimdi stres yaratan faktörlerin neler olduğuna bakmak istedik.

Peki bunlar nelerdir?

: Artık ebeveynlerin pandemi sırasında kaybettikleri veya kaybettiklerini hissettikleri her şeyi telafi etmeye çalıştıklarını hissediyorum.

Bu başarı kültürünü gerçekten benimsedik. Bunu her gün görüyorum ve hissediyorum. Ebeveynler, diğer herkese ayak uydurmak için bu sürekli baskıyı hissediyorlar. Eğer çocukları onur derslerinde değilse, onlara özel ders vermeleri gerekir. Eğer sporda en iyisi değillerse, onları daha da fazla antrenmana koymaları gerekiyor.

Bu, daha fazlasının, daha fazlasının, daha fazlasının sürekli döngüsüdür. Nasıl tükenmiş hissetmezsin?

Bu, daha fazlasının, daha fazlasının sürekli döngüsüdür. Nasıl tükenmiş hissetmezsin?
— Kate Gawlik

– Melnyk: Bir ebeveyn iyi bir ebeveyn olduğunu hissederse, o kadar fazla tükenmişlik ve zihinsel sağlık sorunu yaşanmaz. Ancak ebeveynlik konusunda kendilerini iyi hissetmiyorlarsa daha fazla tükenmişlik, daha fazla depresyon olur ve çocukların daha fazla sorunu olur. Yani kendini yargılama kısmı gerçekten çok önemli.

Birini ebeveyn tükenmişliğine yatkın kılan şey nedir?

: Sosyal medya çok güçlü ve ebeveynleri çok utandırıyor. Bir ebeveyn sosyal medyaya bakıp şöyle diyebilir: “Her şeyi yapıyormuş gibi görünüyorlar, çok mutlular ve evleri hiç de kaotik görünmüyor. Benim sorunum ne?”

– Melnyk: Pek çok insanın uğruna çabaladığı tüm bu “mükemmel ebeveyn” imajı – ebeveynlerin böyle bir şeyin olmadığını bilmesi gerçekten önemli.

Ebeveyn tükenmişliğinin hâlâ bu kadar yaygın olduğunu görmek sizi şaşırttı mı?

– Melnyk: Tam da olmasını beklediğimiz yerdi. Pandemi çözülmedi ve sonra herkes normale döndü. O zaman alır.

Sizi şaşırtan başka bulgular var mıydı?

: Çok çarpıcı olduğunu düşündüğüm şeylerden biri de çocuğun ruh sağlığı ile çocukların katıldığı ders dışı etkinliklerin sayısı arasındaki ilişkiydi. Bu, belki de bir ebeveyn olarak şöyle diyebileceğiniz harika bir örnek: “Tamam, geri dönebilirsin.” Spora girersen her şeyi yapabilirsin.” Ama bu neredeyse zararına çünkü çocukların sadece oynamak için zamana ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

Çocukların işi oynamaktır ve onlar bunu yapamazlar. Tüm bu yapı nedeniyle onları bu fırsatlardan mahrum bırakıyoruz. Bunların hepsi iyi niyetli; bunu çocuklarımıza yardım etmek için yapıyoruz ama çalışmamızın sonuçları, bunun zamanımızı ve odaklanmamız gereken yer olmadığını gösteriyor.

İş yerindeki tükenmişliğin evdeki tükenmişliğe katkısı var mı?

: Çocuklarınızla birlikteyken her zaman işte yapmanız gereken şeyleri düşünürsünüz. Ve çalışırken, her zaman çocuklarınıza nasıl yardım etmeniz gerektiğini düşünürsünüz. Yani sürekli olarak bu kargaşa halindesiniz ve her iki alandan da bu çekişi hissediyorsunuz.

– Melnyk: Dürüst olmak gerekirse, eğer çocuklu çalışan bir ebeveynseniz, özellikle de zihinsel sağlık sorunları varsa, iş-yaşam dengesini çoğu zaman sağlayamazsınız. Bu da başka bir gerçekçi olmayan beklenti.

Raporunuzda 'pozitif ebeveynlikten' bahsediyorsunuz. Bu nedir?

: Olumlu ebeveynliğin amacı çocuğunuzla bir ilişki kurmaktır. Çoğu zaman ilişkinin bu kısmını kaçırırız ya da onu başkalarının bizden beklediklerinin ikinci sırasına koyarız.

Mesela pandemi döneminde herkes elektroniklerimize çok bağlandı. Daha önce de bağlıydık ama bu bambaşka bir seviyedeydi çünkü artık her şey Zoom üzerinden ya da telefonunuz üzerinden yapılıyordu. Bunun çocuğa söylediği şey şu: “Annem ve babam çalışıyor. Annem ve babam telefonunda. Ben bu konuda ikinci sınıf vatandaşım.” Bunun bir çocuğa nasıl hissettirdiğini düşünmelisiniz.

1. Çocuklarınıza onları sevdiğinizi söyleyin ve gösterin.

2. Çocuklarınızı iyiyken yakalayın.

3. Günlük rutinler de dahil olmak üzere bir yapı sağlayın (örneğin, birlikte yemek yemek ve yatmadan önce bir rutine sahip olmak).

4. Gerektiğinde çocuğunuzu nazikçe disipline edin.

5. Sınırları ve sınırları belirleyin.

6. Çocuklarınıza kararların ve davranışların sonuçları olduğunu öğretin.

7. Gerçekçi beklentiler belirleyin.

8. Sağlıklı davranışlara rol model olun.

Ebeveynler tükenmişliklerinin üstesinden gelmek için ne yapabilirler?

– Melnyk: Çocuklarınızla kaliteli oyun zamanı çok önemlidir. Sadece onlarla birlikte olup tek kulağınızla dinleyip aynı anda başka bir şey üzerinde çalışmak değil. Aynı anda saatlerce olması gerekmiyor. İster 10 dakika ister 20 dakika olsun, çocuğunuza bütünüyle ilgi göstermek ağırlığınca altın değerindedir.

Yetişkinlerin kendilerine anlam ve neşe getiren şeyleri yapmaya devam edebilmeleri için zamana ihtiyaçları vardır. Eğer onlara zaman ayırmıyorsanız, çok daha hızlı tükeneceksiniz. Ebeveynler herkesle ilgilenerek harika bir iş çıkarıyorlar, ancak çoğu zaman kendi kişisel bakımlarına odaklanmıyorlar. Boş bir bardaktan dökemezsiniz ve birçok ebeveynin yapmaya çalıştığı da budur.

Bir ebeveyn kendini stresli ve bunalmış hissediyorsa, bir değişiklik yapma fikri daha da stresli ve bunaltıcı görünebilir. Döngüyü nasıl kırarsınız?

: Bu zor olabilir. Bu tükenmişlik döngüsüne, hatta iyi bir ebeveyn olmadığınızı hissetme döngüsüne girdiğinizde, bundan kurtulmak gerçekten zor olabilir. Çaba göstermeniz gerekecek.

Kelimenin tam anlamıyla bir şeyi daha ekleyemeyeceğinizi hissettiğinizde, işte o zaman sıra önceliklerinizi değiştirmeye gelir. Bunu yapabilecek zihinsel kapasiteye sahip olmak için nelerden vazgeçebilirsiniz? Her ebeveyn için farklı görünecek.

Evim zamanın %90'ında dağınık durumda ve artık bu konuda kendimi kötü hissetmiyorum. Sadece onu yeniden çerçevelemeye çalıştım. Çocuklarım yaratıcıdır. Oyuncaklarımızın hepsi bitti çünkü çocuklar onlarla oynuyor ve ekranın önünde oturmuyorlar. Artık evimin her zaman temiz olmaması benim için sorun değil çünkü yaptığım diğer şeylerin yanı sıra bunu da yapamıyorum ve başarılı olduğumu hissediyorum.

Bu röportaj uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.